Про Центр

Центр регіонального розвитку “Співпраця без кордонів” був заснований у червні 2006 року з ініціативи всеукраїнської молодіжної громадської організації “Національний Альянс”.

Центр – некомерційна, неурядова організація.

До моменту створення Центру “Національним Альянсом” більше року проводилася всеукраїнська компанія “Свободу Білорусі”, спрямована на підтримку демократичних сил в сусідній країні.

Після білоруських президентських виборів 19 березня 2006 року у самій Україні збільшився інтерес до Білорусі та солідарність з білоруськими демократичними силами. Тому нами було вирішено створити Центр регіонального розвитку “Співпраця без кордонів”, для об’єднання як можна більшої кількості українців, які хотіли б посприяти демократичним змінам у Білорусі.

Пізніше напрямки діяльності Центру розширилися. Крім сприяння демократичним змінам у Білорусі, ми почали займатися впорядкуванням місць поховань українців за кордоном, налагоджувати відносини з молодіжними організаціями інших країн, співпрацювати з організаціями української діаспори. Після того, як Президентом України став Віктор Янукович, для нашої організації стала актуальною діяльність, спрямована на демократичні зміни в самій Україні.

З моменту створення Центру регіонального розвитку “Співпраця без кордонів” міжнародна діяльність “Національного Альянсу” проходить у межах роботи Центру.

Наша діяльність, спрямована на підтримку демократичних сил в Білорусі, головним чином проводилася в освітньому та інформаційному напрямках.

Освітній напрямок

У вересні 2005 року 13 членів “Національного Альянсу” були тренерами на трьох семінарах для 150 білоруських демократичних активістів. Семінари проходили у Литві і були організовані датською організацією SILBA.

У серпні 2006 року разом з організацією Silba ми провели у Волинській області освітній табір для 100 членів білоруських неурядових організацій.

Крім цього наші освітні та спортивно-патріотичні табори, які проходили на території України з 2005 по 2011 рік, відвідало більше 150 активістів білоруських організацій.

Інформаційний напрямок

На теренах України нами були організовані круглі столи та прес-конференції лідерів білоруської опозиції: Дмитра Дашкевича, Олеся Міхалевіча, В’ячеслава Сівчика, а також прес-конференції ряду представників “Молодого Фронту” і “Молодої Білорусі”.

Крім того, ряд прес-конференцій, присвячених політичній ситуації в Білорусі, був проведений самими членами “Національного Альянсу”.

Також нами були організовані чотири всеукраїнські кампанії з вимогою припинення репресій у Білорусі. А саме: кампанія проти затримання на “Чорнобильському шляху-2005″ п’яти активістів “Національного Альянсу”, кампанія проти виключення політично активної молоді з білоруських університетів у 2005 році, кампанії проти кримінального переслідування Дмитра Дашкевича в 2006 році і Артема Дубського в 2009 році.

У межах кампаній нами були організовані вуличні акції та прес-конференції в різних містах України.
Крім акцій, які були проведені в межах кампаній, нами було організовано і ряд інших заходів на підтримку білоруських демократів.

Найбільший резонанс в Україні отримала кампанія з вимогою звільнення членів нашої організації, які були затримані на “Чорнобильському шляху-2005″ у Мінську. За участь у мітингу вони отримали адміністративні арешти від 9 до 15 діб.

Проведені нами акції з вимогою звільнення членів нашої організації мали великий інформаційний ефект – про затримання українців говорили практично всі українські засоби масової інформації.

Поблизу білоруського посольства в Києві було розбито наметове містечко. Флеш-моби з вимогою звільнення затриманих українців проходили біля посольства з ранку до вечора. Все це призвело до того, що посол Білорусі в Україні Валентин Величко заявив, що робота посольства через наші акції може призупинити свою роботу.

У межах кампанії акції з вимогою звільнення українців пройшли по всій Україні.

З самого початку справу про затримання членів “Національного Альянсу” на особистий контроль взяв міністр закордонних справ України Борис Тарасюк, а згодом звернув на його свою увагу і Президент України Віктор Ющенко. Після слів Ющенка про те, що проти українців вживаються подвійні стандарти (росіян, затриманих на акції, було випущено), відреагувати довелося і Олександрові Лукашенку. Білоруський Президент заявив, що нічого не знає про наше затримання.

Все це змусило білоруську владу випустити одного з членів “Національного Альянсу” на 5 діб раніше визначеного судом терміну.

Члени нашої організації брали активну участь і в інших акціях білоруської опозиції в Мінську. У результаті в різні роки на акціях протесту в Білорусі були затримані 13 активістів “Національного Альянсу”. Вони були депортовані з Білорусі з забороною в’їзду до країни на 5 років.

Також ми організовували поїздки на акції протесту в Мінську членів інших українських молодіжних організацій.

У 2007 році ми допомогли у проведенні в Луцьку фестивалю білоруської музики “Право бути вільним”.

Головним партнером “Національного Альянсу” в Білорусі є молодіжна організація “Молодий Фронт”. У квітні 2005 року в Мінську керівники “Національного Альянсу” та “Молодого Фронту” підписали угоду про партнерство двох організацій.

Крім того, ми підтримуємо партнерські відносини з “Молоддю Білоруського народного фронту”, “Правим альянсом”, “Молодою Білоруссю”, молодіжною організацією “Дедіч” міста Бреста.

У Молдові головним партнерам “Національного Альянсу” є “Tineretul Liberal” – молодіжна організацією Ліберальної партії. Підписання угоди про партнерство організацій сталося 29 грудня 2009 року.

У 2005 – 2010 роках ми активно брали участь у міжнародній польсько-українській програмі “Пам’ять без кордонів”, яка була спрямована на відновлення поховань українців у Польщі та могил поляків в Україні.

Крім того, в рамках цієї програми було здійснено значну історико-пошукову роботу, було оброблено чимало архівних матеріалів. На початку 2006 року в приміщенні Волинської обласної державної адміністрації пройшла велика виставка матеріалів за підсумками програми.

Наші активісти неодноразово брали участь у спостереженні за виборами в Польщі, Росії, Молдові та Казахстані.

Ми проводили акції та заходи проти зовнішнього тиску Російської Федерації на Естонію і військової агресії Росії проти Грузії.

У 2009 році “Національний Альянс” виступив партнерам Європейських Днів Добросусідства.

Ми мали офіційні зустрічі з міністром закордонних справ України Борисом Тарасюком, міністром Молоді та спорту Молдови Іоаном Чебану і віце-прем’єр міністром Молдови Іоаном Негреєм.