БІЛОРУСЬ: У «ЗАПОВІДНИКУ СОЦІАЛІЗМУ» ЩОСЬ СТАЄ НЕСПОКІЙНО

9.11.2011

Економічна криза в «стабільній» Білорусі сьогодні зростає з такою швидкістю, що колишній «картопляний рай» вже починають порівнювати з найбіднішими африканськими країнами. Білоруський рубль знецінюється, ціни на продукти зростають безконтрольно, а в магазинах немає навіть товарів першої необхідності.

Очевидці, які відвідали «найтихішу» пострадянську країну, констатують, що там вже немає у вільному продажу м’яса. Справа в тім, що законними і незаконними шляхами м’ясні продукти «їдуть» до сусідньої Росії (між Росією і Білоруссю відсутня повноцінна митниця): таким способом м’ясокомбінати та фермерські господарства змушені заробляти «тверду» валюту. Якщо ж на порожні прилавки м’ясних відділів щось і викидають, то діють жорсткі обмеження – більше кілограма в одні руки не видавати! Люди стають у черги по декілька разів, залишаючи вже придбане в ячейках камер схову супермаркетів.

Ціни на білоруське м’ясо, тільки за офіційними даними, за останні місяці зросли більш ніж на 50%. Кілограм сирокопченої ковбаси коштує приблизно 125 гривень. Про свинячу вирізку й говорити страшно. Президент країни Олександр Лукашенко з цього приводу навіть жорстко пожартував: «Не розумію, що всі вчепилися в цю свинячу шию, наче у свині інших органів немає!». Білоруси почули Бацька, і кинулися в магазини за дешевими м’ясними субпродуктами. Але з’ясувалося, що в магазинах немає вже ані нирок, ані мізків, ані печінки.

М’ясний дефіцит торкнувся не тільки людей, але й тварин. При космічні ціні на котячий та собачий корм, білоруси давно перевели своїх улюбленців на субпродукти. Коли ж зникли і вони, знайшли вихід – тепер братів менших пригощають… м’ясними консервами дитячого харчування, які також коштують дорого, але все ж таки менше, ніж спеціалізовані консерви.

З промтоварами теж «напруга». Все більш поширеною стає така послуга, як видача кредитів на… взуття. Для жителів Білорусі в цьому вже немає нічого дивного: середня зарплата в країні 800 000-1 200 000 білоруських рублів (це трохи більше 1250 гривень), а самі прості жіночі зимові чоботи коштують близько 1 мільйона 500 тисяч. Якщо середня білоруська сім’я місяць не буде їсти, платити за комуналку, проїзд у громадському транспорті, вона всеодно не зможе собі дозволити на одну зарплату купити пару взуття.

Зараз великі взуттєві фірми, які реалізують взуття, рекламують не модні моделі чобіт або нові колекції, а можливість взутися в розстрочку. В магазинах уже з’явилися столики з банківськими представниками й оголошеннями: «Оформлення кредиту за 1 годину. Без довідок, без поручителів!»…

Криза зачепила і паливний ринок. Бензин з початку нинішнього року дорожчав вже 10 разів! Значна частина автомобілів в Білорусі – потримані іномарки, що працюють на дизелі. Раніше, при низьких тарифах на російські енергоносії, це було досить економічно. Але після чергової бензинової реформи (у серпні 2011 року) користуватися такими авто стало дуже затратно – вартість найдешевшого дизпалива зрівнялася з найдорожчим бензином АІ-95.

Останнє збільшення ціни на бензин відбулося 16 жовтня, а вже 21-го уряд заявив, що готується нове зростання цін. Це стало приводом для чергової хвилі бензинової паніки: поширюються чутки про те, що паливо подорожчає на 40-60%. Автомобілісти шикуються в гігантські черги на заправках – запасаються, бо на власному «продуктовому» досвіді відчули, що всі найстрашніші чутки про підвищення ціни рано чи пізно виявляться правдою. Таке вже було і з цукром, і з соняшниковою олією, і з м’ясом.

А ще в Білорусі стало дорого хворіти. Вітчизняні виробники ліків задовольняють місцевий ринок всього на 27% – величезну частину ліків в країні просто не виробляють, а якість тих, що є, влаштовує далеко не всіх. Тому після скасування продажу іноземної валюти за пільговим курсом для закупівлі імпортних ліків, побоюючись, що ціни на медикаменти злетять вгору, білоруси кинулися штурмувати аптеки. Щоб не залишитися без життєво необхідних ліків, які продаються тільки за рецептами, чи не платити за них через місяць подвійну ціну, люди з хронічними захворюваннями просять лікарів виписувати медикаменти «про запас».

Білоруські блогери пишуть в Інтернеті, що поліклініки начебто отримали розпорядження, яким забороняється виписувати ліки більше, ніж на місяць прийому.

Так що заощадити хоч на чомусь, нашим білоруським сусідам, котрі стали всього за півроку жебраками,  навряд чи вдасться. Серед громадян цього «заповідника соціалізму» на просторах СНД панує депресія через невпевненість у завтрашньому дні, через тривогу за майбутнє своїх дітей. Люди бояться втратити знецінену інфляцією роботу. І все частіше задаються питанням: чи вдасться Бацькові та його уряду в найближчій перспективі знайти вихід із економічної ситуації, що склалася в країні?

Влад БОЖЕНКО, “Трибуна України”

Коментування: коментарів