“Не всі знають, що у вас є політв’язні”

26.01.2012

В України йде кампанія на підтримку політв’язнів Білорусі. Ініціатором її є міжнародний Центр “Співпраця без кордонів”.

В рамках кампанії з відеозверненнями виступлять відомі українці.

Першим з них став колишній посол України в Білорусі Роман Безсмертний. У своєму зверненні він висловив слова підтримки Андрію Саннікову, Дмитру Дашкевичу, Дмитру Бондаренко та іншим білоруським політв’язням.

Організація своєю компанією сподівається також активізувати звичайних українців на підтримку білоруських політв’язнів. В кінці кожного ролика будуть розміщуватися адреси, на які українці зможуть писати листи білоруським політв’язням.

Еврорадіо поговорила з ініціатором акції,  координатором Центру “Співпраця без кордонів” Ігорем Гузём.

Еврорадіо: Перше відеозвернення-слова підтримки від колишнього посла України в Білорусі Романа Безсмертного. Хто ще планується?

Гузь: Ми плануємо ряд депутатів Верховної Ради. У нас є парламентська група Україна-Білорусь, туди входять депутати, які вважають, що політв’язні в Білорусі – це не 21-е століття і навіть не 20-е, це результат діяльності диктатури Лукашенка. Це будуть відомі музиканти, представники церков, які також знають що в Білорусі є і політв’язні і репресії проти церкви. Це будуть громадські активісти, які також знають про проблеми Білорусі. Наші відеозвернення спрямовані як на українців, так і на білорусів. На українців – щоб вони розуміли, що відбувається в Білорусі, так як телебачення цього не показує. Не всі знають що у вас є політв’язні, що пройшли недемократичні вибори, що зі своїм рідним біло-червоно-білим прапором не можна пройти по вулицях міста.

Еврорадіо: А хто з музикантів міг би зробити таке відеозвернення? Олег Скрипка? Святослав Вакарчук?

Гузь: Ми не можемо говорити наперед, але це будуть музиканти, популярні і в Україні і в Білорусі. Наприклад, зараз ми вже записали відеозвернення народного депутата Україні. Тобто ми будемо подавати такими порціями, поступово, щоб компанія могла тривати цілий рік або принаймні до того моменту, як всі політв’язні вийдуть з в’язниць.

Еврорадіо: Чи проводила ваша організація щось подібне на підтримку українських політв’язнів, наприклад Юлії Тимошенко?

Гузь: Це інший контекст, так як партія Юлії Тимошенко має 100 депутатів у Верховній Раді. На сайті її партії це робилося. Ми як суспільно-політична організація займаємося різними сферами, зокрема я як депутат Волинської обласної ради.

Еврорадіо: Роман Безсмертний у своєму виступі звертається до Андрія Саннікова, Дмитра Дашкевича, до інших в’язням. Але ж білоруські політв’язні не зможуть побачити цього звернення. Мабуть це спрямовано все ж до українців?

Гузь: Я розумію, що відео вони не побачать, але їм передадуть. Це скоріше філософський і моральний підтекст, що український посол звертається до них. Рано чи пізно вони вийдуть і побачать, що Україна їх підтримує.

Еврорадіо: А звідки виникла ідея таких відеозвернень?

Гузь: Ми бачили, як це робив Вільний театр з Мінська, коли відомі люди з Англії та США, відомі актори робили такі відеозвернення щодо проблеми порушення демократичних норм і прав людей в Білорусі. Те ж є сьогодні в Росії, є люди, які роблять відеозвернення по Ходорковському.

Коментування: коментарів