Україна може виграти від міграції. Якщо ввімкне мізки

26.09.2011

Від’їзд кваліфікованих кадрів за кордон є проблемою для будь-якої країни, адже держава втрачає через це свій економічний потенціал. Але в Україні, виявляється, від цього можуть виграти…

Вважається, що виїзд кваліфікованих кадрів за кордон є серйозною перепоною для успішного розвитку країн. Адже «за бугор» їдуть найбільш освіченні, підприємливі люди, готові ризикувати та боротися. З України, за різними оцінками, вже мігрувало від 1,5 до 7 мільйонів українців. Скільки серед них висококваліфікованих спеціалістів – невідомо. Експерти певні, що відтік мізків призводить до деградації людського капіталу та економіки країни. У результаті країна програє конкуренцію за інвестиції у високотехнологічні галузі і змушена виробляти лише сировину чи товари з низькою доданою вартістю.

«Їдуть найрозумніші, з доброю освітою. Їх немає ким замінити. Від цього країна деградує», – наголошує голова Telesens International Ltd, представник Європейської бізнес-асоціації Едуард Рубін. За його словами, через відтік мізків в Україні може просто не залишитися тих, хто навчатиме майбутніх спеціалістів.

Циркуляція інтелекту

Українці в ПортугаліїУкраїнці в ПортугаліїВодночас експерт не виключає, що мігранти можуть повернутися, якщо країна створить для цього умови. Передусім ідеться про спрощений перетин кордону для людей та капіталів. Якщо Україна підпише з ЄС угоду про безвізовий режим, то українці не виїжджатимуть масово за кордон, вважає директор Інституту демографії та соціальних досліджень Національної академії наук України Елла Лібанова. За її словами, з європейськими країнами встановиться так звана «циркулююча міграція», коли, попрацювавши за кордоном, повертаються на батьківщину з новим досвідом, навиками, зв’язками. «Якщо не буде проблем з перетином кордону, то всі відразу не поїдуть. Навпаки повертатимуться теперішні заробітчани. Це корисно для країни», – наголошує Лібанова.

Утім, не тільки безвізовий режим сприятиме поверненню мігрантів. Активна робота держави з діаспорою, надання соціального захисту та створення робочих місць сприятиме поверненню заробітчан, певні експерти. Подібні приклади є у світі: в Тайвані та Ізраїлі розвиток інформаційних технологій відбувся завдяки мігрантам, які почали повертатися на батьківщину з «кремнієвої долини» на початку 80-х років.

Чужому навчився і повертайся

Тому міграція – це не завжди погано, певен Аветік Чалабян, партнер компанії зі стратегічного консалтингу McKinsey&Company. За його словами, країни, що нині успішно розвиваються, змогли перетворити «відтік мізків» на перевагу і завдяки цьому інтегрувалися в світову економіку. «Виробивши правильну стратегію, Україна також може мати вигоду з того, що на перший погляд виглядає як втрата», – наголошує Чалабян.

За його словами, глобалізація і розвиток міжнародного бізнесу змінили міграційні акценти. Тепер і людині, і державі вигідніше, якщо громадяни мігрують у країну, де можуть себе реалізувати на повну. Від’їзд за кордон дозволяє талановитим людям знайти краще застосування своїх здібностей та більше заробляти. Натомість зароблені кошти заробітчани повертають здебільшого в економіки своїх батьківщин, підтримуючи своїх рідних та близьких. За даними НБУ, 2010 року в Україну через фінансово-банківську систему надійшло 5,9 мільярда доларів. А за неофіційними даними, справжні щорічні обсяги переказів в Україну сягають майже 25,6 мільярда доларів.

Польська модель

Радник прем’єр-міністра Польщі з міграційних питань Павло Казмарзик упевнений, що Україні варто було б перейняти польський досвід у сфері міграції. Після 2004 року після приєднання Польщі до Євросоюзу країна не встановлювала перешкод для  тих, хто хотів виїхати за кордон. У Польщі була розроблена державна програма у сфері міграції. Її головною метою було не зупиняти людей при виїзді за кордон, а надати інформацію про можливості, які кваліфіковані фахівці можуть мати в себе на батьківщині. За його словами, у мігрантів була можливість проконсультуватися з юристами та психологами, і більшість поверталася.

Крім співвітчизників, Польща вітає також іноземних спеціалістів. «Міграція – це не завжди погано. Люди їдуть, налагоджують міжнародні контакти, дізнаються більше про країну. П’ять років тому в Польщі майже не було іноземних студентів. Тепер їх багато. Багато з них залишаються у нас працювати», – розповідає Павло Казмарзик. Він переконаний, що й Україна може стати привабливою країною для висококваліфікованих кадрів.

“DEUTSCHE WELLE”

Коментування: коментарів